Розробки уроків                                        сценарії                                                презентації

Рослини навесні. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»

Природознавство, 3-й клас



    Екологічний захід

              Збережемо природу Землі разом

Вода в природі

Властивості води.

Кругообіг води в природі

Урок природознавства в 3 класі


Урок природознавства у 3 класі

«Гірські породи. Корисні копалини. Охорона корисних копалин»



Розробки уроків розміщені на сайті " Методичний портал"https://metodportal.com/user

Участь у всеукраїнському конкурсі " Вчитель року 2017"

.

                              Майстер - клас

Тема. Розвиток творчих здібностей учнів під час формування природничих понять на уроках природознавства в початкових класах.

Мета:

- представити комплекс методичних прийомів та методів роботи з учнями на уроках природознавства;

- розглянути нові аспекти розвитку творчих здібностей учнів під час формування природничих понять;

- створити умови для зростання педагогічної майстерності

вчителів початкових класів;

- активізація пізнавальної діяльності всіх учасників роботи майстер - класу.

( Слайд)

                                                Актуальність теми

        зумовлена необхідністю розвитку пізнавальної активності в учнів на уроках природознавства для того, щоб сформувати потребу в знаннях і викликати інтерес до навчання.

       У сучасних умовах стрімкого розвитку науки і техніки, інформаційних технологій, зміни структури та змісту освіти , особливого значення набуває питання підготовки учня до життя в складних умовах, що швидко змінюються. Вся ця підготовка полягає через шлях навчання, у прцесі якого найважливішу роль відіграє пізнавальна активність учнів.

       Чим більшим є об'єм знань учнів про природу і працю людей, тим легше вчителеві працювати з ними по всіх предметах початкового навчання

                                  На уроках я дотримуюсь таких правил:

                                                                  (Слайд)

1. Виконання вчителем ролі консультанта.

2. Надання дітям ініціативи у пізнавальній діяльності; заохочення до самостійності

3. Ставити перед учнями такі завдання, з якими вони впораються.

4. Створення емоційно-стимулюючого навчального середовища.

5. Здійснення навчально-виховного процесу в атмосфері взаємодії, емоційної співдружності.

6. Створення можливостей для максимальної самореалізації кожного учня.

7. Поступове часткове заміщення вчителя учнями-консультантами.

Для ефективного застосування інтерактивних методів я ретельно планую свою роботу:

-використовую методи, адекватні вікові учнів, їхньому досвідові роботи з інтерактивними методами;

-даю завдання учням для попередньої підготовки: прочитати, обміркувати, виконати самостійні підготовчі завдання;

-добираю для заняття таку інтерактивну вправу, яка давала,б учням «ключ»до засвоєння теми

- упродовж інтерактивної вправи даю учням час обміркувати завдання,щоб вони сприйняли його серйозно, а не виконували механічно;

- враховую темп роботи кожного учня і його здібності;

- проводжу неквапливе обговорення за підсумками виконання інтерактивної вправи, у тому числі актуалізуючи раніше вивчений матеріал.

Та універсальних технологій не існує. На практиці освітній процес будується на поєднанні різних технологій навчання, які взаємодоповнюють одна одну.Педагогічною наукою встановлено, що діти навчаються ефективно, коли мають можливість слідувати своїм інтересам, здійснювати вибір.

Працюючи у системі початкової освіти більше 14 років, я обираю активне навчання своїх вихованців. Це навчання, яке залучає учнів до різних форм навчальної діяльності, а головне вчить їх думати над тим, що і для чого вони це роблять.

Так, при яких же умовах діти вчаться активно?

Комфортні умови для активного навчання( слайд)

Створення даних умов гарантує організацію навчального процесу, за якої неможлива відмова від участі в процесі пізнання, бо:

-кожен учень має конкретне завлання, за виконання якого він повинен публічно відзвітуватися;

- від діяльності кожного учня залежить якість виконання поставленого перед групою завдання. 

                                                                     (Слайд)

          Понад 2400 років тому Конфуцій сказав:

        « Те,що я чую, я забуваю.

         Те, що я бачу, я пам ятаю.

         Те, що я бачу і чую, я трохи пам ятаю.

         Те, що я чую, бачу, обговорю, я починаю розуміти.

          Коли я вчу, бачу, обговорюю і роблю, я набуваю знань і навичок.

          Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.»

                            Особливості структурних етапів

                                                                     ( слайд)

І. Мотивація

Мета етапу - сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес до обговорюваної теми. Мотивація чітко пов.язана з темою уроку. Вона психологічно готує учнів до її сприйняття, налаштовує їх на розв, язання певних проблем. Без виникнення мотивів учіння і мотивації навчальної діяльності не може бути ефективного пізнання. Матеріал, поданий під час мотивації, наприкінці підсумовується і стає «місточком» для представлення теми уроку. Мотивація допомагає також викликати в учнів цікавість до теми уроку, налаштувати їх на ефективний процес пізнання, викликати власну зацікавленість, психологічно підготувати учнів до сприймання мети уроку.

Для цього використовуються прийоми, що створюють проблемні ситуації, викликають у дітей здивування, зацікавленість до знань та процесу їх сприймання.

Давайте ближче ознайомимося з інтерактивними вправами на етапі « Мотивація»

Вправа 1«Знайомство».

- Виберіть, будь ласка, листочок, який вам найбільше подобається.Психологи доводять,що оранжевий колір означає оптимізм, гарний настрій; жовтий колір - пізнання істини; зелений колір - душевний підйом.З таким настроєм ви сьогодні прийшли на тренінг. 5

- Але картки нам також допоможуть об'єднатися у групи для подальшої роботи.

Вправа 2 ,, Очікування"

(На листочках записані незакінчені речення: ,,Від тренінгу я очікую...", ,,Від себе я очікую...»)

- Висловіть , будь ласка, свої очікування вголос.

Тож і я очікую від вас сьогодні уважності, спостережливості, співпраці, вміння міркувати, правильно відповідати і високих результатів досягати.

Вправа 3. «Робота в парах»

-Складіть прислів'я з розсипаних слів. Поясніть їх значення.

1. Осінь, то плаче, то сміється.

2. Осінь на рябому коні їздить.

3. Листопад зимі ворота відчиняє.

4. Ходить жовтень по краю і птахів виганяє з гаю.

5. Осінь іде - дощі за собою веде.

       Вправа 4 «Фантастична добавка!»( слайд)

- А зараз послухайте казочку і спробуйте розшифрувати слова на картках

Матінка Осінь полями іде. Трійко хлоп'ят за собою веде.Осінь має трьох царевичів синів.Уважно послухайте і відгадайте про якого синочка Осені йдеться.

Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них і побачити як вони поживають. Спочатку заглянула в господарство одного сина. 

Там вона побачила лагідного, веселого, багатого, щедрого. І звали цього сина ... ( Вересень).(СРВНЬЕЕЕ).

Задоволена матуся вирушила далі в гості до іншого сина. Він зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було поговорити з мамою, весь час малює син, усе в роботі.І за це назвала його Осінь ... (ТЕЖОВНЬ) (Жовтень).

Помандрувала Осінь у гості і ще до одного сина.А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. І назвала Осінь його (ИСАПТЛОД)( Листопад).

- Молодці, а зараз послухайте, які завдання нам принесла чарівниця Осінь.

Вправа « Виправ помилки»

( Робота на картках)

- Підкреслені слова замініть такими, щоб твердження були істинними.

1 картка. У вересні сонце все вище піднімається над горизонтом. Але все ще багато теплих днів. Над головами павутинки « маминого літа». Вересень зиму проводжає, а осінь зустрічає.

2 картка. У жовтні мало теплих днів, жовтіє і падає листя. Цвітуть проліски, тюльпани, бо це осінні квіти.

3 картка. У листопаді сонце все вище піднімається над горизонтом. Цвіте верес, бо він зацвітає у листопаді. Листопад відкриває ворота весні.

- А ми з вами тим часом пограємо у гру  «Вилучи зайве»

• Вилучіть назви птахів і прочитайте вислів.

(Пришпакрода насиницяша машишкарти.)


Природа - наша мати.

• Вилучіть назви цифр і прочитайте вислів

Природа - це казка, яку треба читати серцем.

• Вилучіть назви звірів і прочитайте вислів.

Природа - не храм, а майстерня...

- Роз'єднайте слова, поставте розділові знаки і прочитайте. 8

Рослини - безцінний дар природи.

Хліб - батько, а вода - мати.

Перевірка карток « Виправ помилки»

- А тепер давайте послухаємо тих, хто виконував завдання на картках.Прошу озвучити відповідь з картки 1.

ІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

Мета цього етапу забезпечити розуміння учнями необхідності їхньої діяльності. Без чіткого усвідомлення навчальних завдань учні можуть сприйняти навчальний процес як ігрову форму діяльності, не пов'язану з навчальним предметом.

Задачі цього етапу:

• забезпечити розуміння учнями змісту їхньої діяльності:

• чого повинні досягти учні на уроці і чого від них чекає вчитель.Щоб назвати тему уроку пропоную учням ігри:

                Гра «Дешифрувальник».

Шифр: 67450 ( Осінь)

                 Гра «Морський бій».

З-7, Е-3, В-1,Б-4, Є-3, Ж-3, И-6 (Рослини )

   ІІІ. Надання необхідної інформації

Мета цього етапу - дати учням достатньої інформації , щоб потім на її основі виконувати практичні завдання.Це може бути міні-лекція, читання роздаткового матеріалу та інше.

Інтерактивна вправа " Асоціативний кущ"

Підберіть якнайбільше слів, які на вашу думку пов'язані зі словом « Осінь»

- Які асоціації у вас викликає слово,, Осінь"?

( 1 вересня, жовте листя, дощі, похмуре небо, урожай, гриби, хризантеми)

Наступна вправа « Добери риму»

Осінь приходить у край непомітно

Тиха у неї ... (хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє ...( вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились дні, і подовшали ... (ночі)

Запам ятайте прикмети народні:

Дні ще гарячі, а ночі ... ( холодні).

Уся дітвора тепла хоч і бажає

Та листя пожовкле з дерев ...(опадає).

Скоро від холоду згинуть комашки,

Нічого їсти буде ...(пташкам).

Осінь до нас непомітно приходить

Дарунки щедрі вона нам ...(приносить). 10

                                      Дихально - зорові вправи

- Ой, погляньте, один з листочків впав вам на долоньку.Подуйте на нього сильно, сильніше, дуже сильно.

- Спостерігайте за листочком. Він полетів вгору, на парту, на дошку, до дверей, до вікна, на кінчик носа.

Листочок у мандри полетів і наступне завдання Осені виконати попросив.

Інтерактивна вправа « З якої рослини плід?»

Робота в групах. У кожної групи свій кошик з плодами. У кошиках плоди: овочі, фрукти, каштани, жолуді, горіхи, грона калини, горобини, кленові крильця.

- З якої рослини плід?

- Як розповсюджуються ці рослини?

Інтерактивна вправа « Мікрофон»

Передаємо один одному мікрофон і коротко відповідаємо на запитання:

- Яка осінь вам подобається?

- Що таке погода?

- Хто такий синоптик? 

- За якою рослиною ви могли б визначити погоду?

- Яку прикмету-передбачення хотіли б перевірити? 

ІV. Інтерактивна вправа - центральна частина уроку

ЇЇ метою є практичне засвоєння навчального матеріалу, досягнення поставлених цілей уроку.Усвідомлення змісту здійснюється в різних формах: під час індивідуальної роботи, роботи в парах, групах, дискусії, в письмових та усних формах.

Робота в групах

Зараз ваше завдання в групах : обговорити і записати на аркушах,,ЗА і ПРОТИ", що гарного і поганого приносить нам осінь


V. Рефлексія ( підбиття підсумків), оцінювання результатів уроку

                                                                 ( слайд)

Рефлексія - дуже важливий етап інтерактивного заняття. Саме тут підводять риску під знаннями, які повинні засвоїти учні. Підсумковий етап виконує такі функції:

- Пояснити зміст опрацьованого;

- Порівняти реальні результати з очікуваними;

- Проаналізувати, чому відбулося так чи інакше;

- Зробити висновки;

- Намітити нові теми для обмірковування;

- Встановити зв'язок між тим, що вже відомо, і тим, що потрібно засвоїти, навчитися в майбутньому

      Інтерактивні вправи на етапі рефлексії( Сенкан,метод Інтерв ю,Від А до Я,Тестування, Крісло автора, Трихвилинне есе, Виграш у лотереї, Абетковий суп, Незакінчені речення)


Вправа " Сенкан" 

Сенкан складається за такою формою:

1рядок - тема (звичайно іменник);( Осінь)

2рядок - опис (звичайно 2 прикметники);( Золота, чудова)

3рядок - дія (звичайно 3 дієслова);( Фарбує ,ходить, прощається)

4 рядок - ставлення (фраза, яка складається з 4 слів і висловлює ставлення до теми);(Осінь- найкраща пора року)

5 рядок - перефразування сутності( синонім до першого слова).( Краса!)

Вправа " Незакінчене речення."

- Я сьогодні зрозуміла ...

- Я мала можливість порівняти ...

- Я дізналася ...

- Я спробую використати( запровадити) ...

- Використання ідеї освоєного досвіду дозволяє...

Таким чином, використання таких видів інтерактивних вправ на уроках дає можливість доповнити уроки різноманітною інформацією, а різні види діяльності заохочують дітей до роботи. Кожен учень зацікавлений у правильності своєї думки. Продуктивність уроків підвищується.

                                                           Дякую вам за увагу!


Відкритий урок проведений під час конкурсу                        " Вчитель року 2017" 

Тема. Охорона рослин та тварин.

Мета. Вчити дотримуватись правил поведінки у спілкуванні

з природою, збагачувати знання дітей про збереження природи рідного краю, охорону рослин і тварин; формувати нетерпиме ставлення до людей, які завдають шкоди живій природі; розвивати спостережливість, уміння порівнювати;виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу

Обладнання. Роздатковий матеріал: сигнальні картки червоного та зеленого кольору, картки з прикметами осені, картки з правилами поведінки на природі, картки з текстом оповідання « Як Толя допомагав мурашкам», картки для перевірки домашнього завдання « Як звірі готуються до зими?» ; мультимедійна дошка

Хід уроку

І. Організація класу.

Доброго дня, дорогі діти. Я дуже рада сьогодні працювати з вами. Надіюся впродовж уроку бачити ваші щасливі, усміхнені обличчя. Сьогодні девіз нашого уроку буде таким.

Слайд 1

  • Давайте повторимо за мною.

Дивний світ навколо мене

Хочу я його пізнати.

Буду в школі я старанно

Природознавство вивчати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Вправа « Синоптик».

Давайте пограємо з вами у гру « За одну хвилинку про нашу днинку»

  • Хто у класі є синоптиком?( Біля дошки учень фіксує у календарі природи стан погоди, а решта учнів у своїх зошитах)
  • Яка зараз пора року?
  • Який місяць осені панує у природі?
  • Чому він так називається?
  • Надворі світить сонце чи хмарно?
  • Сьогодні тепло чи холодно?
  • Чи є надворі вітер?
  • Чи були сьогодні опади? Які?
  • Як поводять себе звірі? Птахи?
  • На яких рослинах залишилися плоди
  • Народний календар

Сьогодні я розкрию вам одну давню таємницю. Виявляється, наші предки також спостерігали за природою. Вони записували свої спостереження, потім виводили певні (закономірності) - прикмети, завдяки яким можна зазирнути краєчком ока на майбутню погоду.

Ось послухайте і ви деякі прикмети про листопад. ( Учні зачитують з індивідуальних карток)

Грім у листопаді - на малосніжну зиму.

Сорока тулиться до оселі - бути хуртовині.

Зірки яскраві - на мороз, тьмяні - на відлигу.

Сова кричить - холод віщує.

  • Вправа « Мозкова атака».
  • Як називається навколишнє середовище, що нас оточує?

_ На які частини поділяється природа? ( Жива і нежива)

  • Що належить до неживої природи? ( Небесні світила, вода, каміння,земля)
  • Що належить до живої природи? ( Рослини, люди, тварини)
  • Доведіть, що рослини і тварини живі організми.( Дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають).
  • Перевірка домашнього завдання
  • А чи знаєте ви, як змінюється життя звірів восени?

Давайте виконаємо завдання на індивідуальних картках.

З'єднайте лініями частини речень.

  • Як готуються до зими звірі?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа « Фантастична добавка»

Послухайте вірш « Дві богині» і скажіть, як називають рослинний світ, а як тваринний?

  • Від кого ми повинні їх захищати?

Були у матері- природи

Дві донечки такої вроди:

Хто їх побачив хоч на мить,-

Не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора,

У неї очі, наче зорі.

Завжди замріяна, тендітна,

Ласкава, ніжна та привітна.

А Фауна - швидка, як вітер.

Могла за птахами летіти

І за оленями стрибати.

Та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили,

відтак його боготворили.

Тож вирішила мудра мати

На посаг їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі - світ рослинний,

А жвавій Фауні - тваринний.

Щоб берегли і доглядали,

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині

живого світу дві богині.

- То як називають рослинний світ? ( Флора)

- Як називають тваринний світ? ( Фауна)

- Від кого захищають рослин і тварин?

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

Отже, сьогодні ми з вами поговоримо про ОХОРОНУ РОСЛИН І ТВАРИН.

Будемо вчитися дотримуватися правил поведінки у спілкуванні з природою, дізнаємося більше про охорону і збереження природи рідного краю. Сьогодні на урок до нас завітала Мудра Сова. І хоче почути ваші відповіді.

Слайд

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1.Розповідь вчителя.

  • З давніх-давен, коли людина почала займатися сільським господарством, мисливством, рибальством, вона постійно вирубує ліси, знищує тварин, виловлює рибу. Там, де колись були хащі лісу, з явилися міста, села, там, де водилася риба - заводи скидають отруйні речовини у воду. Чарівні квіти, дерева, й тварини зникають назавжди. Тому нашим головним завданням сьогодні, завтра і завжди є охорона рослинного і тваринного світу.

Послухайте таку цікаву інформацію

У Лейпцизькому зоопарку( Німеччина) перед входом висить об'ява « Найстрашніший звір на Землі». Людина підходить і бачить своє відображення у дзеркалі...

  • Поміркуйте, що це значить?
  • Якої шкоди завдає людина рослинам і тваринам?

Слайд

2. Робота над оповіданням « Як Толя допомагав мурашкам»

А зараз послухайте оповідання « Як Толя допомагав мурашкам».

Читання вчителем частини тексту.

Дочитайте самостійно до кінця і дайте відповідь на запитання: - - Як Толя допоміг мурашкам?

Читання вголос учнями.

Бесіда:

  • Хто на вашу думку розрушив мурашник?
  • Прочитайте речення як Толя відповів татові.
  • Прочитайте речення, в якому вказано, що саме положив він біля мурашника.
  • Прочитайте речення, про роботу мурашок.
  • Як би ви вчинили, якби побачили в лісі великий мурашник.
  • А як ще люди можуть допомагати тваринам і птахам.?

( Узимку люди підгодовують звірів. У годівниці кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Влаштовують для птахів годівнички, прокладають стежки для туристів, влаштовують місця для вогнищ)

  • Чи доводилось вам допомагати тваринам?
  • Як саме?

V. Фізкультхвилинка

Прийшов час відпочити

  • Якщо ви любите природу встаньте зі своїх парт.
  • Якщо ви не ламаєте гілки в лісі, то плесніть 3 рази в долоні.
  • Якщо ви не смітите в лісі, то нахиліться ліворуч, а тоді праворуч.
  • Якщо у вас болить душа, коли бачите зламану гілку, то покладіть руку на серце.
  • Якщо ви посадили чи хочете посадити деревце - підстрибніть 2 рази.
  • Якщо ви любуєтесь весняними квітами у лісі і не зриваєте їх, то поверніться навкруг себе.
  • Якщо хочете дружити, і бути в злагоді з природою - весело посміхніться один одному.

VІ.Продовження роботи над новим матеріалом

А зараз давайте послухаємо вірш Анатолія Костецького

« Метелик», у виконанні учнів: Катрусі, Андрійка і Дмитра.

  • Чому потрібно оберігати квіти, дерева і трави?

Слайд

« Як добре, що є рослини»

Без рослин не було б життя на нашій планеті Земля.

Рослини дають кисень, є притулком для тварин, їжею, ліками.

Слайд

  • Яке значення мають рослини для тварин?

Слайд

  • А що дають рослини людям ?

Прокоментуйте

Дуже багато рослин стають рідкісними через те, що люди рвуть їх заради гарних квіток. Такі рослини не дадуть плодів і насіння. Зірвані рослини швидко в'януть. А в природі вони ще довго могли б радувати нас.

Буває, що люди, навіть не зриваючи рослини гублять їх. Причина цього - витоптування. Іде людина лісом і не помічає , як у неї під ногами ламаються, втоптуються в землю крихкі трави. До того ж під ногами людей ущільнюється грунт. У такому грунті залишається мало повітря, води і і рослини на ньому жити не можуть, вони гинуть.

Слайд

  • Якої шкоди може завдавати людина рослинам?
  • Тваринам?
  • Що може зробити людина для охорони рослин? ( саджати більше дерев, кущів)

Слайд

Народна мудрість свідчить « Людина не даремно прожила життя, коли вона виростила хоча б одне дерево». Пам'ятайте, з одного дерева можна виготовити мільйон сірників, а одним сірником спалити мільйони дерев. Будьте обережні з вогнем!

Не можна розпалювати вогнищ у лісів пожежонебезпечний час, необхідно ретельно перевірити перед поверненням додому місце, де горіло вогнище, чи добре воно загашено.

Давайте розгадаємо кросворд

КОНВАЛІЯ

ХОВРАХ

СОВА

ПРОЛІСОК

ОЛЕНЬ

ПІДСНІЖНИК

ЛЕЛЕКА

Загадки

  • Цвіте травневою порою

ЇЇ знайдеш в затінку лісовому.

На стебельці, як намистинки

вряд. Квіти духмяні висять. ( Конвалія)

  • Уночі гуляє, а вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. ( Сова)

  • Я найперша зацвітаю синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка, бо мене не стане влітку.

( Пролісок)

  • Він у лісі принц казковий,

Благородний, гоноровий.

Граціозно, наче кінь

Лине в синю далечінь.

Роги пишні, як корону

носить гордо для фасону.

Не зніма вночі і вдень

цей прекрасний звір - ( олень)

  • Зацвітають навесні білі квіти лісові.

Їх не варто, друже, рвати.

Слід ці квіти охороняти. ( Підсніжники)

  • Довгі ноги, довгий ніс.

Прилетів - обід приніс

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.( Лелека)

Слайд

  • Прочитайте слово по вертикалі.

Розповідь вчителя

І не даремно у нас вийшло слово охорона. Тому що їх насправді потрібно охороняти. Більшості з них занесені до Червоної Книги України.

  • Можливо, хтось знає, чому книгу так назвали?
  • Назва книги -« Червона» - бо вона подібна до червоного сигналу світлофора і має викликати в людей тривогу за долю природи6 « Зупинися людино! Подумай! Будь обережною!

Червона книга України - у 2 томах У першому зібрані відомості про всі рослини, а в другому - про тварин, яким загрожує небезпека.

Таких в Україні набралося чимало: 541 вид рослин та 382 види тварин.

  • А ще в нашій державі прийнято закон про охорону рослин і тварин, який записаний в нашій Конституції, а також є багато різних заповідників
  • А чи знаєте ви, що таке заповідники?

( Це певна територія землі, яка охороняється, на якій ростуть рідкісні рослини та живуть рідкісні тварини.)

В нашій країні є багато природних заповідників. Найбільш відомі це такі, як Асканія- Нова, Кримський заповідник, Канівський, Карпатський.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань.

1.Перегляд відеофільму ,, Канівський заповідник»

( Відеосюжет )

  • Запишіть назви рослин і тварин заповідника

2. Інсценізація « Лісова лікарня»

  • Ми зараз побуваємо в лісовій лікарні.

Незабаром почнеться прийом пацієнтів. Кожному з них ви, лікарі, призначите лікування, щоб лісові мешканці одужали.

Тільки працювати потрібно уважно і акуратно, адже лікування - це дуже серйозне заняття.

Запрошуємо першу пацієнтку - берізку. Виходить учениця із зображенням берізки)

  • Допоможіть мені будь ласка шановні лікарі! Щовесни приходять до лісу люди і ріжуть гострими ножами мою кору. Я так страждаю від болю. З ранок витікають мої соки. Я слабшаю, насилу стою під вітром. А в ранки так і намагаються потрапити бактерії різних деревних хвороб.
  • Звісно, ми тобі , берізко допоможемо! Наступною на прийом запрошують «ялину». ( Виходить учениця із зображенням ялини)
  • - Я найнещасніше дерево в лісі! Людям подобаються мої волохаті запашні гілочки. Вони так і намагаються їх обламати. А гілочки мої гнучкі, відразу не ламаються. Усе одно люди намагаються їх викрутити, відірвати з корою, відламати відразу декілька. Якби вони знали, як це боляче!

Але ще гірше мені взимку, напередодні новорічного свята. Щороку чекаю на свою погибель від гострої сокири. Людям заманулося прикрашати своє свято пухнастою ялиночкою. Тільки не думають вони, що гинемо ми цього святкового дня.

  • Будь ласка КОНВАЛІЄ проходьте. ( Заходить учениця із зображенням конвалії і говорить)

Я красива квітка і дуже запашна. Від цього страждаю. Рвуть нас люди без ліку. Продають букетики і ставлять їх у вази. Чи надовго вистачить нашої краси і запаху, якщо ми без кореневища. Я намагаюся сховатися чимдалі від людей у заростях кущів.

Але боюся, що і там знайдуть. Адже скільки користі від нас, конвалій, як від лікарських рослин! Не хоче людина над цим замислитися.

  • Учень, у ролі лікаря спочатку міряє іграшковим термометром температуру пацієнтів, а потім обирає лише ті картки, що відповідають за змістом кожному окремо.

( 1.Не ушкоджуйте кору дерев! Через пошкоджену кору у деревину потрапляють мікроби і паразитичні гриби.2. На новорічне свято краще наряджати штучну ялиночку. 3. Не можна рвати квіти.)

  • Давайте ще раз прочитаємо рецепт, що ми склали у нашій лісовій лікарні.
  • Кому він стане у більшій пригоді - людям чи мешканцям лісу?
  • Чи можна вилікувати природу, якщо дотримуватись цього рецепту?

VІІІ. Рефлексія

1.Вправа « Так чи ні»

Слайд

  • А зараз пограємо у гру « Так чи ні?»

( Коли ваша відповідь ТАК то підніміть зелену картку, а коли НІ - то червону.)

2.Розв язування проблемних ситуацій

Зараз я вам запропоную декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.

1. Що ти робитимеш, коли на твоїх очах ламатимуть гілки дерев, бігатимуть по клумбах, топтатимуть квіти?

2. Як ти поводитимешся, коли побачиш, що хтось мучить кішку, собаку, їжачка?

3. Що ти робитимеш, коли прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття( порожні пляшки, папірці, консервні банки)

- Отже,чому природу треба охороняти?

- Що кожен з вас зробив для охорони рослин, тварин?

Природа щедра до нас. Усе що ми маємо від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде щедрішою.

Тітонька Сова залишилась задоволена вашими відповідями і роботою на уроці. Ви вже багато знаєте, вона вам вдячна за такий цікавий урок.

Молодці! Запам'ятайте, діти, що ми повинні піклуватися про тварин і рослин і не можемо бути байдужими до них. Адже любов до природи, до тварин і рослин роблять людину добрішою. Будьте до природи уважнішими, вона вам обов'язково віддячить.

Домашнє завдання

Розфарбуйте малюнки на індивідуальних картках і напишіть правила поведінки на природі 

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати